Fuzyjna biopsja gruboigłowa prostaty

Aparat USG Philips EPIQ 5 posiada dodatkowe wyposażenie do FUZYJNEJ BIOPSJI PROSTATY.

Celowana biopsja prostaty pod kontrolą fuzji obrazu rezonansu magnetycznego i usg to metoda umożliwiająca pobranie wycinków z najbardziej podejrzanych regionów gruczołu krokowego. Badanie to korzysta ze skanów MRI i obrazu US w czasie rzeczywistym, co pozwala na nałożenie dwóch płaszczyzn obrazowych i lepszą  nawigację w trakcie wykonywania biopsji prostaty. Zapewnia to wzrost wykrywalności raka gruczołu krokowego, przy jednoczesnym zmniejszeniu inwazyjności i potencjalnych powikłań.

Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań diagnostycznych we współczesnej urologii.

Do badania kwalifikowani są pacjenci z uprzednio wykonanym  bad. MRI, z rozpoznaniem PIRADS 4 i 5 (zmiana podejrzana/złośliwa), a w wybranych przypadkach także PIRADS 3 (zmiana prawdopodobnie łagodna).

Przezodbytniczą biopsję stercza pod kontrolą obrazu MRI i TRUS przeprowadza urolog wraz z radiologiem. 

Podczas zabiegu pobierane są wycinki w ilości zależnej od liczby poprzednich biopsji oraz mnogości podejrzanych ognisk  widocznych w rezonansie prostaty. Procedura trwa około 45-60 minut.

fuzyjna biopsja prostaty gabinet

Fuzyjna biopsja prostaty (gruboigłowa) jest procedurą diagnostyczną, która polega na pobraniu próbek tkanek z prostaty za pomocą specjalnej igły o grubej średnicy. Procedura ta jest wykonywana w celu oceny stanu zdrowia prostaty i ewentualnego wykrycia zmian nowotworowych.

W czasie fuzyjnej biopsji gruboigłowej prostaty lekarz wprowadza specjalną igłę przez odbyt pacjenta, a następnie dokonuje pobrania kilku próbek tkanek prostaty. Próbki te są następnie badane pod mikroskopem w laboratorium, aby ocenić ich strukturę i stan zdrowia.

Po co wykonuje się zabieg fuzyjnej biopsji prostaty?

Fuzyjna biopsja gruboigłowa prostaty jest powszechnie stosowana w diagnostyce raka prostaty, ponieważ pozwala na bardzo dokładne zbadanie tkanek gruczołu krokowego. Jest to ważna procedura, ponieważ rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn i wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Kto przeprowadza zabieg?

Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza urologa, specjalistę w zakresie chorób układu moczowo-płciowego. Lekarz ten posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie pozwalające mu na przeprowadzenie tej procedury w bezpieczny i skuteczny sposób.