Cystitis interstitialis czyli śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego.

Podstawowe informacje:
Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najpowszechniejsze objawy to częstomocz oraz dyskomfort i ból (lub silne pieczenie) przy opróżnianiu pęcherza.
Doktor Susan Keay, specjalistka w tej dziedzinie, przyznaje: „Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego trudno zdiagnozować, ale jeszcze trudniej leczyć. (…) [Choroba] może oznaczać całe lata cierpienia. Jest wyjątkowo bolesna, długotrwała i wymusza zmianę stylu życia; potrafi się ciągnąć przez dziesiątki lat”. Niestety, wielu lekarzy długo nie zdawało sobie sprawy z jej istnienia i sugerowało, że jest wytworem wyobraźni pacjenta. Tymczasem zdaniem pewnego lekarza „rozpoznanie cystitis interstitialis i tym samym uzasadnienie dolegliwości nękających chorego często ma działanie terapeutyczne”.
W USA liczba chorych przekracza 700 000 — „jest to o 50 procent więcej, niż podawano wcześniej”. Obecnie uważa się, że część mężczyzn, u których stwierdzono kłopoty z prostatą, w rzeczywistości może mieć śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Chorzy mogą mniej zdziałać zarówno w domu, jak i w pracy zawodowej. Wielu musi z niej zrezygnować. Niektórzy odczuwają też dotkliwy ból podczas stosunków płciowych.
Dotychczas nie ma lekarstwa na cystitis interstitialis, stąd wszelkie wysiłki lekarzy mają na celu jedynie złagodzenie bolesnych objawów.
Operacja, uważana za ostatnią deskę ratunku, polega na usunięciu pęcherza.

Perspektywy na przyszłość
Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Śródmiąższowe Zapalenie Pęcherza Moczowego, działające w Rockville w amerykańskim stanie Maryland, oświadczyło: „Choć nie wydaje się, by uczeni znaleźli jakieś jedno lekarstwo skuteczne we wszystkich przypadkach, jest bardzo prawdopodobne, że dzięki nowym technikom diagnostycznym, nowym terapiom i nowemu leczeniu skojarzonemu będzie można pomóc coraz większej liczbie chorych. A kiedy dokładnie poznamy przyczynę (lub przyczyny) cystitis interstitialis, przybliżymy się znacznie do odkrycia lekarstwa (lub lekarstw)”. Wiadomość o takim odkryciu uszczęśliwiłaby miliony chorych na świecie.

Wsparcie emocjonalne
Zdaniem specjalistów ogromną rolę w radzeniu sobie ze śródmiąższowym zapaleniem pęcherza odgrywa wsparcie emocjonalne rodziny, przyjaciół i innych chorych. Poza tym większą poprawę widać zazwyczaj u pacjentów, którzy zdobywają informacje na temat tej dolegliwości i dbają o siebie.