Badanie usg stawu łokciowego – USG łokcia

Badanie usg jest ważną częścią badania stawu łokciowego.

Określa ilość płynu w stawie, stan więzadeł, chrząstki oraz przyczepów mięśni. Na wysokości dołu łokciowego stosunkowo często ulega uszkodzeniom ścięgno m. dwugłowego ramienia. Badanie jest przydatne do określania stopnia uszkodzenia nerwu łokciowego na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej oraz w obrębie kanału nerwu łokciowego w górnej części przedramienia. Ultrasonografia pomaga rozpoznać i monitorować przebieg chorób reumatycznych obejmujących ten staw. W rzadkich przypadkach badanie usg umożliwia rozpoznanie guzów mięśni oraz zgrubień w obrębie tkanki tłuszczowej.

 

wynik usg łokcia

 

USG nadgarstka

Badanie usg nadgarstka jest cennym uzupełnieniem diagnostyki schorzeń obejmujących  rękę.  Zdjęcia RTG nie umożliwiają oceny struktur tkanek miękkich. Badanie usg wykonuje się celem wyjaśnienia przyczyny bólu, obrzęku, pojawiających się wyczuwalnych guzów czy ograniczenia ruchomości w stawach.

Szczególną rolę odgrywa badanie usg nadgarstka. W jego obrębie znajduje się szereg drobnych stawów wzmacnianych przez mało elastyczne torebki stawowe wzmocnione powięziami, więzadłami oraz uzupełnione chrząstką trójkątną. Każde zgrubienie, które pojawi się na wysokości nadgarstka powinno być wyjaśnione, ponieważ nawet torbiele galaretowate, które same w sobie nie stanowią zagrożenia, mogą uciskać i przeszkadzać w funkcjonowaniu ścięgien, nerwów czy nawet hamować określone ruchy ręki.

Na wysokości nadgarstka może dochodzić do zespołów cieśni kanału nadgarstka i kanału Guyona- anatomicznych torów przebiegu odpowiednio nerwu pośrodkowego i nerwu łokciowego.

Urazy i przeciążenia dotyczące palców i śródręcza są częste u osób uprawiających sport, ale najczęstsze podczas prac domowych i ogrodowych. Mogą być powodem uszkodzenia więzadeł, ścięgien, ich pochewek oraz połączeń międzyścięgnistych. W rzadkich przypadkach badanie usg umożliwia rozpoznanie guzów ścięgien, mięśni, kości oraz guzów w obrębie tkanki podskórnej.

Badania ultrasonograficzne są także przydatne w diagnostyce chorób reumatycznych zajmujących stawy oraz ścięgna i ich otoczenie.

Często właśnie dzięki usg nadgarstka możliwe jest zidentyfikowanie i określenie położenia ciał obcych w obrębie tkanek miękkich, co umożliwia postawienie trafnej diagnozy i pomaga usunąć je bez uszkadzania struktur otaczających.

 

wynik usg nadgarstka

USG barku

Badanie usg jest ważną częścią diagnostyki schorzeń barku czyli stawu barkowo-obojczykowego oraz stawu ramiennego. Zdjęcia RTG nie umożliwiają dokładnej oceny struktur tkanek miękkich. W stawie barkowo-obojczykowym określa się w bad. usg ilość płynu, stan chrząstki oraz więzadeł stabilizujących ten staw. W stawie ramiennym oceniamy kaletkę podbarkową, ścięgna m.m. pierścienia rotatorów oraz tylną część obrąbka stawowego. Badanie usg nie jest tak dokładne jak bad. MRI, ale ma zaletę jaką jest badanie w różnych pozycjach, co umożliwia ocenę ruchomości i przyczynę jej ograniczeń.

Badanie usg wykonuje się celem wyjaśnienia przyczyny bólu, obrzęku czy ograniczenia ruchomości w stawie. Także po przebytych urazach lub przeciążeniach możemy wyjaśnić stopień uszkodzenia więzadeł, ścięgien, chrząstki oraz okolicznych mięśni.

W rzadkich przypadkach badanie usg umożliwia rozpoznanie guzów mięśni, kości oraz guzów w obrębie tkanki tłuszczowej.

Badanie usg nie zastąpi zdjęć rentgenowskich, szczególnie w diagnostyce zwyrodnienia stawu biodrowego. U dzieci i dorosłych badanie usg stawów biodrowych zalecane jest głównie w przypadku podejrzenia zapalenia stawu, obecności wysięku lub przewlekłego bólu tej okolicy. Często wykrywamy patologie, które nie są związane z samym biodrem, ale np. z krętarzem większym kości udowej lub z przyczepami mięśni w tej okolicy.

Badania ultrasonograficzne są także przydatne w diagnostyce chorób reumatycznych zajmujących stawy oraz ścięgna i ich otoczenie.

 

wynik usg ramienia

 

USG stawu kolanowego – USG kolana

Badanie usg jest ważną częścią badania stawu kolanowego.

Zdjęcia RTG są przydatne w tej okolicy w badaniu złamań, zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających oraz do wykluczenia i monitorowania guzów kości. Nie umożliwiają oceny struktur tkanek miękkich, a staw kolanowy jest niezwykle specyficznym stawem, którego stabilność i prawidłowe działanie zależą właśnie od stanu więzadeł, łękotek, troczków, ścięgien i tkanki tłuszczowej położonej pod rzepką jak i mięśni uda, i łydki. Badanie usg wykonuje się celem wyjaśnienia przyczyny bólu, obrzęku czy ograniczenia ruchomości w stawie. Jest podstawowym badaniem stawu kolanowego po przebytym skręceniu jak i po przewlekłym przeciążeniu.

Dzięki niemu możliwe jest określenie stopnia uszkodzenia, określenie czy niezbędna jest ingerencja ortopedyczna, czy wystarczy zdać się na pomoc rehabilitantów.

W rzadkich przypadkach badanie usg umożliwia rozpoznanie guzów mięśni i kości, a także zmian w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej.

 

 

wynik usg kolana

wynik usg łekotka kolana