USG stawów

USG Joanna Drewa – Badanie USG stawów

Badanie ultrasonograficzne stawów jest wykonywane w celu diagnostyki i kontrolowania oceny różnych stanów patologicznych stawów, takich jak zapalenia, urazy, zmiany zwyrodnieniowe czy obecności płynu stawowego.

USG stawów biodrowych niemowląt

Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych niemowląt jest obecnie postępowaniem z wyboru we wczesnej profilaktyce dysplazji stawów biodrowych. Biodro noworodka i niemowlęcia jest łatwo dostępne badaniu USG ze względu na jego głównie chrzęstną budowę. Ogólnie przyjętą techniką badania jest ultrasonograficzna metoda Grafa.
Pierwsze badanie powinno być wykonane do 6 tyg. życia Dziecka. Kontrolne badanie wykonujemy, gdy Dziecko ukończy 3 miesiąc życia.

Badania po 6 miesiącu życia. tracą sens, ponieważ rosnące jądro kostnienia głowy kości udowej przesłania wewnętrzny zarys panewki stawu. Wtedy zdjęcia RTG są jedyną miarodajną metodą oceny panewki stawów biodrowych.
Badanie USG stawów biodrowych niemowląt jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym, niewymagającym przygotowania.

Badanie usg stawu łokciowego – USG łokcia

Badanie USG jest ważną częścią badania stawu łokciowego.
Określa ilość płynu w stawie, stan więzadeł, chrząstki oraz przyczepów mięśni. Na wysokości dołu łokciowego stosunkowo często ulega uszkodzeniom ścięgno m. dwugłowego ramienia. Badanie jest przydatne do określania stopnia uszkodzenia nerwu łokciowego na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej oraz w obrębie kanału nerwu łokciowego w górnej części przedramienia. Ultrasonografia pomaga rozpoznać i monitorować przebieg chorób reumatycznych obejmujących ten staw. W rzadkich przypadkach badanie USG stawu łokciowego umożliwia rozpoznanie guzów mięśni oraz zgrubień w obrębie tkanki tłuszczowej.

USG nadgarstka

Badanie USG nadgarstka jest cennym uzupełnieniem diagnostyki schorzeń obejmujących rękę. Zdjęcia RTG nie umożliwiają oceny struktur tkanek miękkich. Badanie USG wykonuje się celem wyjaśnienia przyczyny bólu, obrzęku, pojawiających się wyczuwalnych guzów czy ograniczenia ruchomości w stawach.

Szczególną rolę odgrywa badanie USG nadgarstka. W jego obrębie znajduje się szereg drobnych stawów wzmacnianych przez mało elastyczne torebki stawowe wzmocnione powięziami, więzadłami oraz uzupełnione chrząstką trójkątną. Każde zgrubienie, które pojawi się na wysokości nadgarstka powinno być wyjaśnione, ponieważ nawet torbiele galaretowate, które same w sobie nie stanowią zagrożenia, mogą uciskać i przeszkadzać w funkcjonowaniu ścięgien, nerwów czy nawet hamować określone ruchy ręki. Na wysokości nadgarstka może dochodzić do zespołów cieśni kanału nadgarstka i kanału Guyona – anatomicznych torów przebiegu odpowiednio nerwu pośrodkowego i nerwu łokciowego.

Urazy i przeciążenia dotyczące palców i śródręcza są częste u osób uprawiających sport, ale najczęstsze podczas prac domowych i ogrodowych. Mogą być powodem uszkodzenia więzadeł, ścięgien, ich pochewek oraz połączeń międzyścięgnistych. W rzadkich przypadkach badanie USG nadgarstka umożliwia rozpoznanie guzów ścięgien, mięśni, kości oraz guzów w obrębie tkanki podskórnej.

Często, właśnie dzięki USG nadgarstka, możliwe jest zidentyfikowanie i określenie położenia ciał obcych w obrębie tkanek miękkich, co umożliwia postawienie trafnej diagnozy i pomaga usunąć je bez uszkadzania struktur otaczających.


Badania ultrasonograficzne są także przydatne w diagnostyce chorób reumatycznych zajmujących stawy oraz ścięgna i ich otoczenie.

USG barku

Badanie USG jest ważną częścią diagnostyki schorzeń barku czyli stawu barkowo-obojczykowego oraz stawu ramiennego. Zdjęcia RTG nie umożliwiają dokładnej oceny struktur tkanek miękkich. W stawie barkowo-obojczykowym określa się, w badaniu ultrasonograficznym, ilość płynu, stan chrząstki oraz więzadeł stabilizujących ten staw. W stawie ramiennym oceniamy kaletkę podbarkową, ścięgna m.m. pierścienia rotatorów oraz tylną część obrąbka stawowego. Co prawda, badanie USG barku nie jest tak dokładne jak badanie MRI, ale ma zaletę jaką jest badanie w różnych pozycjach, co umożliwia ocenę ruchomości i przyczynę jej ograniczeń.


Badanie USG stawu barkowego wykonuje się celem wyjaśnienia przyczyny bólu, obrzęku czy ograniczenia ruchomości w stawie. Także po przebytych urazach lub przeciążeniach możemy wyjaśnić stopień uszkodzenia więzadeł, ścięgien, chrząstki oraz okolicznych mięśni. W rzadkich przypadkach badanie USG barku umożliwia rozpoznanie guzów mięśni, kości oraz guzów w obrębie tkanki tłuszczowej.

USG stawu kolanowego – USG kolana

Badanie USG jest ważną częścią badania stawu kolanowego. Zdjęcia RTG są przydatne w tej okolicy w badaniu złamań, zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających oraz do wykluczenia i monitorowania guzów kości. Nie umożliwiają jednak oceny struktur tkanek miękkich, a staw kolanowy jest niezwykle specyficznym stawem, którego stabilność i prawidłowe działanie zależą właśnie od stanu więzadeł, łękotek, troczków, ścięgien i tkanki tłuszczowej położonej pod rzepką jak i mięśni uda, i łydki. Badanie USG kolana wykonuje się celem wyjaśnienia przyczyny bólu, obrzęku czy ograniczenia ruchomości w stawie. Jest podstawowym badaniem stawu kolanowego po przebytym skręceniu jak i po przewlekłym przeciążeniu. Dzięki niemu możliwe jest określenie stopnia uszkodzenia, określenie czy niezbędna jest ingerencja ortopedyczna, czy wystarczy zdać się na pomoc rehabilitantów.

W niektórych przypadkach badanie USG stawu kolanowego również umożliwia rozpoznanie guzów mięśni i kości, a także zmian w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej.

USG stawu biodrowego u osób dorosłych

Podobnie jak w przypadku innych badań USG, badanie stawu biodrowego jest bezpieczne i nieinwazyjne. Należy jednak pamiętać, iż badanie USG nie zastąpi zdjęć rentgenowskich, szczególnie w diagnostyce zwyrodnienia stawu biodrowego. U dzieci i dorosłych badanie USG stawów biodrowych zalecane jest głównie w przypadku podejrzenia zapalenia stawu, obecności wysięku lub przewlekłego bólu tej okolicy. Często wykrywamy patologie, które nie są związane z samym stawem biodrowym, ale np. z krętarzem większym kości udowej lub z przyczepami mięśni w tej okolicy.

USG stawu skokowego

Badanie USG stawu skokowego może być wykorzystywane do oceny różnych stanów patologicznych, najczęściej związanych z przebytymi urazami, ale także w przypadku obrzęku czy przewlekłego bólu tej okolicy. Podobnie jak w przypadku innych badań USG, badanie stawu skokowego jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Jest ono szczególnie przydatne w diagnostyce urazów stawu skokowego oraz monitorowaniu postępu leczenia. Jednak, gdy potrzebne są bardziej szczegółowe informacje zalecane są metody obrazowania takie jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT).

USG małych stawów rąk i stóp

Jest to bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która może być stosowana do oceny ilości płynu w torebkach stawowych, powierzchni kości, struktur więzadeł, ścięgien i ich troczków oraz w wybranych przypadkach nerwów obwodowych. Najczęściej wykonywane jest po urazach, w wypadku obrzęków, przykurczów, podejrzeniu zapalenia.

 

USG stawów Bydgoszcz – badania świadczone w gabinecie lekarskim USG Joanna Drewa

USG Joanna Drewa – USG prywatnie

Nasz gabinet jest placówką prywatną, co oznacza, że pacjenci nie potrzebują skierowania od lekarza pierwszego kontaktu ani innej instytucji medycznej, aby poddać się badaniu ultrasonograficznemu. Wystarczy telefonicznie, lub osobiście umówić się na wizytę, a nasi wysoko wykwalifikowani specjaliści będą mogli przeprowadzić badania bez konieczności formalności związanych ze skierowaniem. Dzięki temu zapewniamy naszym pacjentom dostęp do wysokiej jakości diagnostyki ultrasonograficznej.

Badania USG

Rejestracja

Zapraszamy

Poniedziałek – Piątek

11.00 – 18:00

Sobota

9.00 – 13:00

Wypełnij formularz w celu umówienia wizyty

13 + 1 =

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.